میانه ، دروازه آذربایجان

شهرستان میانه و مناطق روستایی آن دورافتاده‌ترین نقاط نسبت به مرکز استان به شمار می‌رود  میانه در ۴۷ درجه و ۴۲ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی، بین دو رشته کوه بزقوش و قافلانکوه واقع شده و ۱۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.


شهر میانه دارای سابقه تاریخی طولانی است. به طوری که برخی اسناد پیشینه تاریخی آن را تا 720 پیش از میلاد نیز ذکر کرده اند. آستان مقدس امامزاده سید اسماعیل(ع) در مرکز شهر واقع شده است.با اینکه بافتی فرسوده و با کیفیتی نازل پیرامون آن را فراگرفته است، مجموعه امامزاده همواره در حال مرمت و بازسازی بوده است.


قرارگیری مسجد جامع شهر در کنار بقعه امام زاده سید اسماعیل (ع) و اهمیت آن به عنوان مرکز برگزاری مراسم مذهبی نقش امام زاده را پر رنگ تر ساخته است.

 

 

 
چگونگی پستی و بلندی کوه‌ها و ارتفاعات مهم میانه 

 

شهرستان میانه، در جنوب رشته کوه بزقوش قرار دارد. ارتفاع عمومی زمین در  میانه از ۷۵۰ متر در منتهی الیه گوشه جنوب شرقی آن دره قزل اوزن تا ۳۳۰۰ متر در قلل رشته کوه بزقوش متغیر است.

شیب عمومی زمین به جز در گوشه جنوب شرقی شهرستان میانه ، در کلیه نقاط آن به سمت مرکز ( شهر میانه) می‌باشد و در نهایت تمامی دامنه‌ها به قزل اوزن ختم می‌شوند. از نظر شکل زمین، قلل ۲۵۰۰ الی ۳۳۰۰ متری بزقوش و زمین‌های وسیع و کم شیب پایین آن در غرب دره گرمه چای ویژگی اصلی نیمه شمالی شهرستان میانه را تشکیل می‌دهد. رشته کوه بزقوش، که در قسمت جنوب سبلان و در شمال میانه قرار گرفته و دره علیای تلخه رود از کوه‌های بزقوش می‌باشد. امتداد این رشته کوه از مغرب به مشرق و به طول ۱۲۰ کیلومتر و ارتفاع آن در اطراف شرقی تا حدود ۳۸۰۰ متر، ولی در طرف غربی از ارتفاع آن کاسته می‌شود و در جنوب شهرستان سراب ۳۱۷۰ متر و در شیشک در حدود ۲۴۵۰ متر ارتفاع دارد. رشته کوه بزقوش در جنوب شهرستان سراب و از خود میانه کاملاً نمایان است و دو دره در طرفین بزقوش قرار گرفته که یکی آجی چای و جلگه سراب است که آن را از سبلان(ساوالان) جدا کرده و دیگر در قارانقوچای می‌باشد که از بین بزقوش و سهند جاری است.

 

وضعیت آب و هوایی و میزان بارندگی و وضعیت پوشش گیاهی میانه

 

شهرستان میانه به جز در دامنه‌های پست دره قزل اوزن، در قسمت میانی و جنوب شرقی که دارای اقلیم خشک و سرد است، همچنین به جز ارتفاعات بالای ۱۸۰۰ متری بزقوش در شمال که دارای اقلیم ارتفاعات بالایی می‌باشد، در سایر مناطق میانه  دارای اقلیم خشک سرد می‌باشد. متوسط بارش سالانه ۳۲۰ میلیمتر در نقاط کم ارتفاع جنوب شرقی و در بالای ارتفاعات بزگوش از ۳۹۳ تا ۶۰۰ میلیمتر متغیر است. متوسط دمای سالانه نیز درمیانه ۳ الی ۵/۱۴ درجه سانتیگراد، در مناطق مختلف  میانه  می‌باشد.

کلا مشخصات  میانه طبق گزارش سازمان برنامه و بودجه، به شرح زیر می‌باشد: – حداکثر درجه حرارت متوسط سالانه، ۷/۱۸ درجه سانتیگراد. – حداقل متوسط درجه حرارت سالانه، ۹/۴ درجه سانتیگراد. – حداقل میزان میزان رطوبت نسبی هوا، ۴۸ درصد – حداکثر میزان رطوبت نسبی هوا ۶۸ درصد. – از نظر پوشش گیاهی، دارای انواع و اقسام گیاهان خودرو می‌باشد که حدود ۴۰ رقم انواع گیاه را دربر می‌گیرد. از جمله: کنگر وحشی، علف آبه، چچم یا چچن، بولاغ اوتی، کاکوتی، بومادران، مرضه کوهی، قازآیاغی، ترشک، اسپند، خاکشیر، ریواس، پونه، نعناع کوهی، درمنه و کاکوتی و می‌باشد.

 

 

شهر زیبای میانه

 

منابع آب شهرستان میانه

 

منابع آب‌های سطح الارضی و رودخانه‌های میانه و میزان آب دهی میانه به شرح زیر است: ۱- رودخانه شهری چای یا شهر چایی میانه ، با ۱۳۰ میلیون مترمکعب ۲- قرنقوچای با ۵۱۰ میلیون مترمکعب ۳- رودخانه آیدوغموش  میانه با ۱۵۰ میلیون متر مکعب ۴- رودخانه قزل اوزن  میانه با ۱۲۵۰ میلیون متر مکعب ۵- گرمه چای میانه ( گرمرود) با ۳۰۰ میلیون متر مکعب

همه این رودخانه‌های از طریق قزل اوزن به دریای خزر وارد می‌شوند. علاوه بر این‌ها چندین رود کوچک دیگر از جمله رودخانه شیخ احمد ترکمان میانه ، صومعه میانه ، اشلق میانه ، قوری چای میانه که از رشته کوه بزگوش سرچشمه گرفته و به رودخانه قزل اوزن می‌ریزند.

تعداد چشمه‌های کوچک و بزرگ و در حدود ۲۹۶ رشته قنات، با عمق، طول و میزان آب نسبتا، کم در قسمت‌های مختلف شهر و روستا  میانه پراکنده هستند که بخشی از آب مورد نیاز شهرستان میانه را تامین می‌نمایند.

 

 

اثار باستانی میانه

تعداد بخش‌ها، دهستانها و نقاط روستایی میانه

 

شهرستان میانه دارای چهار بخش به نامهای بخش مرکزی، بخش ترکمانچای، بخش کاغذکنان و بخش کنداون می‌باشد.

بخش مرکزی دارای هفت دهستان و بخش ترکمانچای دارای چهار دهستان و بخش کاغذکنان و کندان هریک دارای سه دهستان می‌باشد. بدین ترتیب مجموع دهستانهای شهرستان میانه، به ۱۷ دهستان می‌رسد که کلاً ۵/۴۴۷۷ کیلومترمربع مساحت دارد. بطور کلی  شهرستان میانه ۴۰۳ آبادی وجود دارد که ۵۰ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

 

خصوصیات جمعیتی و انسانی میانه

 

بررسی جمعیت میانه از لحاظ ترکیب سنی و جنسیت و توزیع جمعیت فعال و غیر فعال میانه:

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن میانه سال ۱۳۷۵ در فاصله سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵ جمعیت جوان شهرستان  میانه کاهش پیدا کرده ‌است. بطوریکه نسبت جمعیت جوان از ۲/۴۴ درصد در سال ۱۳۷۰به ۴/۳۹ درصد در سال ۱۳۷۵ کاهش یافته‌است. با این وجود جمعیت شهرستان میانه از متوسط جمعیت جوان استان بیشتر است (جمعیت جوان استان ۹/۳۶ درصد گزارش شده‌است). مقایسه میانگین سنی و میانه سنی جمعیت شهرستان میانه نیز جوان بودن جمعیت نسبت به جمعیت استان را تائید می‌کند. این شاخص‌ها در شهرستان میانه به ترتیب ۸۹/۲۴ و ۷۵/۱۸ و در استان ۶/۲۵ و ۳۹/۲۰ درصد می‌باشد. البته این نسبت در گروههای عمده سنی متفاوت بوده و بیشترین رقم آن به نسبت ۸۲/۱۰۵ و مربوط به گروه سنی کمتر از ۱۵ سال و رقم ۷۷/۹۰ (کمترین نسبت) به گروه سنی ۱۵-۲۴ ساله بوده‌است.

در سال ۱۳۷۵ کل جمعیت شهرستان میانه ۲۰۷۷۵۸ نفر بوده که ۱۰۳۶۰۶ نفر مرد و ۱۰۴۱۵۲ نفر زن بوده‌است.
جمعیت گروه سنی کمتر از ۱۵ ساله جمعاً ۸۱۸۰۹ نفر می‌باشد ۴۲۰۶۰ نفر آن پسر و ۳۹۷۴۹ نفر دختر بوده‌است. از این عده ۳۱۲۸۹ نفر در شهرمیانه  و ۵۰۵۲۰ نفر در روستا زندگی می‌کرده‌اند.
جمعیت گروه سنی ۶۴ – ۲۵ ساله مجموعاً ۴۵۵۴۱نفر بوده که ۲۱۶۶۹ نفر مرد و ۲۳۸۷۲ نفر دیگر زن می‌باشد. از این تعداد ۱۸۳۶۵ نفر در شهرمیانه  و ۲۷۱۷۶ نفر در روستا زندگی می‌کنند.
جمعیت گروه سنی بیشتر از ۶۵ ساله، ۱۱۴۴۲ نفر بوده که شامل ۶۵۶۸ نفر مرد و ۴۸۷۴ نفر زن می‌باشد.

 

 
وضعیت آموزش میانه

 

تعداد کل دانش آموزان منطقه میانه در سال تحصیلی ۷۸-۱۳۷۷، ۳۶۵۰۷ نفر می‌باشد که تعداد ۹۴۰۲ نفر آن دانش آموز پسر و ۸۴۷۳ نفر دانش آموز دختر بوده و در دوره ابتدایی به تحصیل مشغول یوده‌اند در سال تحصیلی یادشده، ۵۸۱۳ نفر دانش آموز پسر و ۵۰۱۶ نفر دانش آموز دختر در دوره راهنمایی تحصیلی به تحصیلمشغول بوده اند. در سطح دبیرستان نیز ۴۱۱۶ نفر پسر و ۳۶۸۷ نفر دختر به تحصیل مشغول بوده‌اند. در کودکستانهای منطقه میانه نیز در مجموع ۱۲۰۸ نفر نوآموز اشتغال داشته اند.

تعداد کل آموزشگاههای شهرستان میانه، ۳۶۰ واحد می‌باشد که تعداد ۷۸ واحد در بخش مرکزی و تعداد ۲۸۲ واحد در سایر بخش‌ها قرار گرفته است.

وضعیت آموزش عالی در سطح شهرستان میانه به تفکیک رشته‌های تحصیلی

مراکز آموزشی شهرستان میانه دارای چهار مرکز آموزش عالی است:

-مرکز آموزش عالی ضمن خدمت فرهنگیان، که دارای دوره کاردانی و کارشناسی رشته آموزش و پرورش ابتدایی است.
-دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده‌است. این واحد آموزش عالی در زمینی به مساحت ۲۲۰۰۰ مترمربع و با زیربنای ۷۲۰۰ مترمربع بنا شده‌است که دارای ۲۴ کلاس درس می‌باشد.  در حال حاضر رشته‌های مهندسی کشاورزی (زراعت و اصلاح نباتات با ۱۷۹نفر دانشجو) و کاردانی کاربرد کامپیوتر با ۲۷۴ نفر دانشجو و کاردانی حسابداری با ۷۰ نفر دانشجو دایر و به فعالیت آموزشی اشتغال دارند.
-دانشگاه پیام نور
دانشگاه پیام نور واحد میانه، در سال ۱۳۷۲در میانه تأسیس شد. ساختمان اولیه این دانشگاه در دو طبقه با سطح زیر بنای ۷۰۰ متر مربع می‌باشد و در کنار ساختمان اولیه، ساختمان جدیدالتأسیس قرار داد که در چهار طبقه و با سطح زیر بنای ۲۲۵۰ متر مربع در حال احداث است.

۴. -موسسه غیرانتفایی عین القضات میانه: موسسه غیرانتفایی عین القضات در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و در حال حاضر از گروه ریاضی فیزیک ۳۰۰ دانشجو در سه رشته فنی می‌پذیرد. این موسسه در بلوار زینبیه – نرسیده به بیمارستان خاتم النبیاء – جنب اداره بهزیستی – کوچه اول – شماره ۷ واقع شده است.

۵٫ -دانشکده فنی مهندسی میانه این دانشکده در جاده میانه-تبریز جنب پارک جنگلی قرار دارد

 

نقاط تاریخی و دیدنی میانه

 

امامزاده ای در میانه

 

امام زاده سید  اسماعیل(ع) - میانه

بارگاه مبارک در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر میانه قرار دارد که مدفن فرزند امامزاده محمد (کندوان) و نوه حضرت امام صادق (ع) است. این امامزاده بیش از 500 سال پیش و در سال 923 هجری قمری کشف و شناسائی شده است و اکنون رسماً به ثبت رسیده است. سطح خارج گنبد امامزاده تا چندی پیش با کاشیهای فیروزه‌ای رنگ تزیین شده بود ولی اکنون در پی تعمیر و نوسازی اساسی آن اکثر این خصوصیات از بین رفت و ساختمان آن از نو به طرز جالب و با سبک معماری پیشرفته و آمیخته با فرهنگ و هنر اسلامی تجدید بنا شد. بقعه جدید امامزاده اسماعیل با هنرنمائی قلمزنان ماهر اصفهان در سال 1378 جایگزین بقعه قدیمی گردید. گلدسته این مسجد و امامزاده به ارتفاع 13 متر و قطر قاعده پائینی 3.5 متر می باشد که در سال 1258قمری بدست «عوض اوغلو بایرامعلی» ساخته شده است. گویا کتیبه ای روی این گلدسته وجود داشته است که به تاریخ و سازنده آن اشاره شده بود ولی نتوانستیم آنرا ببینیم. گویا آنرا برداشته اند.
متأسفانه با اینکه سالهاست که کوچه ها و خانه های اطراف این امامزاده بخاطر طرح گسترش امامزاده برای ساخت و ساز ، غیرمجاز اعلام شده بود ، ولی در سالجاری شاهد ساخت و ساز آپارتمانهای جدید هستیم که حتی گلدسته بلند این امامزاده را هم پنهان کرده است. امید که لااقل طرح ایجاد خیابان در ضلع غربی این امامزاده تحقق یابد.ضمناً مسجد جامع که به همت آیت الله ارومیان ـ امام جمعه سابق ـ تا دو برابر گسترش یافت از متعلقات این امامزاده است که در کنار این امامزاده بنا شده است و محل برپائی نماز جمعه می باشد.

 

 

مسجد سنگی ترک میانه 

 

این مسجد در روستای قدیمی ترک، در ۲۹کیلومتری شمال شرق میانه قرار گرفته است.از آثار بسیار مهم آذربایجان است و از شگفتیهای منحصر به فردی برخوردار می‌باشد. شیوه معماری و مصالح ساختمانی که در آن به کار رفته‌است، باستان شناسان را به حیرت واداشته‌است و در عین حال تاریخ درخشان هنر معماری اسلامی را رد قرون گذشته به تماشای علاقمندان می‌گذارد. بنای مسجد و نمای بیرونی آن، همه یکپاچه از سنگ ساخته شده‌است. کنده کاری‌های باشکوه و کتیبه‌های زیبای آن که به خط زیبای نستعلیق تزیین شده، موضوع دیگری است که حکایت از دقت، نبوغ و ظریف کاری معماران مسلمان آن دوران دارد.

همچنین محراب و ستون‌های این مسجد، به گونه‌ای زیبا و حیرت انگیز با سنگهای یکپارچه و قرمز، هر بیننده‌ای را به حیرت و تفکر وا می‌دارد. یکی از این ستونها که تفاوت اساسی با ستونهای دیگر دارد نشان می‌دهد که بعدها در هنگام تعمیر، بجای ستون اصلی به کار رفته‌است.

این مسجد میانه ۱۰ قسمت متمایز دارد. ساختمان اصلی آن تماماً از سنگ بنا شده و شبستانهای آن بعدها با آجر ساخته شه و در ضلع جنوب غربی این مسجد آرامگاهی وجود دارد که منسوب به بانی یا معمار مسجد می‌باشد. در مورد بانی مسجد ترک میانه و تاریخ بنای آن نظرهای مختلف وجود دارد. بعضی آن را به امام حسن نسبت می‌دهند. برخی دیگر زمان احداث آن را در قرن ششم می‌دانند و بعضی‌ها هم معتقدند که این مسجد در قرن هشتم و دوران حکومت خانان مغول به دست سلطان محمد خدابنده (اولجاتیو) بنا شده‌است. بر در و دیوارهای سنگی این مسجد تاریخ‌های ۱۰۱۶ و ۱۲۸۲ قمری به چشم می‌خورد که تنها نشان از تعمیر این مسجد در زمان شاه عباسی صفوی و ناصر الدینه شاه قاجار دارد. در کتیبه دیگری که بر روی سنگهای میان دو پنجره قرار دارد اسامی کارفرما، بانی، کنده کار و معمار یا بنای مسجد به ترتیب: حاجی مراد ترکی، عباس کربلایی، محمد صادق تبریز و عبدالوهاب مشاهده می‌شود.

 

مرقد مطهر امامزاده سید محمد (ع)میانه 

 

این امامزاده در روستای کندوان، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه سر بر بالین خاک نهاده و با ساختمانی کوچک و ساده گلی و یک ضریح منور ، سفره نور و ایمان و محبت در قلوب مردم روستا و اطراف آن گسترانیده‌است. در میان اهالی منطقه میانه ، امامزاده سید اسماعیل (ع) ، پسر این امامزاده شناخته می‌شود. همچنانکه محمد را نیز فرزند بلافصل امام صادق به حساب می‌آورند. بر اساس آمار اداره میراث فرهنگی و هنری شهرستان میانه، علاوه بر این دو، امامزاده‌های دیگری در روستاهای برزلیق، صومعه، کلاله، شیخ طبق، حسن آباد، ترکمانچای، گاوینه رود، دمیرچی و چرور نیز به تازگی شناسایی شده ولی هنوز به مرحله ثبت نرسیده‌است. مزار امامزاده دیگری با همین نام یعنی امامزاده محمد در روستای چنار از توابع شهرستان میانه واقع است که بین مردم منطقه میانه از جمله مناطق شناخته شده به شمار می‌رود.

 

 امامزاده محمد روستای چنار میانه

 

این روستا یکی از روستاهای بسیار زیبای شهر میانه می باشد و از سه طرف به دره منتهی می باشد و فقط از یکطرف قابل دسترسی است نقل است که ازاین روستا در قدیم بعنوان قلعه استفاده می شد و جای امنی برای ساکنین آن بوده است . روستای چنار دارای جمعیتی کمی است ولی در فصلهای مختلف مسافران زیادی از این روستا دیدن می کنند . در ایام عاشورا و طاسوعای حسینی عزاداران بسیار زیادی از روستاهای اطراف و شهر میانه و خصوصا از شهرهای تهران و کرج برای عزاداری و زیارت امامزاده محمد به این روستا مسافرت  می کنند . به همت اهالی روستا و مهاجرینی که از این روستا به شهر کرج کوچ کرده اند در کنار امامزاده مسجد بسیار زیبا یی ساخته شده است .از زحمتکشان این مسجد می توان به آقایان میر صالح موسوی، بهرام کریمی، شعبان محمدی، سلطانعلی محمدی و عبدل محمدی نام برد که در ساخت این مسجد زحمات بسیار زیادی کشیدند .این روستا در فصل بهار بسیار زیباست و از همه طبیعت دوستان دعوت می شود که از طبیعت زیبای این روستا ی میانه دیدن نمایند .

 

 

مناظر زیبایی از میانه

قیزکورپی سی (پل دختر) میانه 

این پل معروف در دامنه شرقی قافلانکوه و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر میانه، بر روی رودخانه قزل اوزون بنا شده و دارای سه دهانه بزرگ و محکم با پاینه‌های استوار آجری است که بر روی آب برهای سنگی قرار گرفته‌است. در داخل پایه‌ها، اتاقهای کوچکی با زیبایی و ظرافت بنا گردیده‌است که کنجکاوی هر بیننده را بر می‌انگیزد. بر اساس مشاهدات سیاحان و شخصیتهای سیاسی و فرهنگی، در طی زمانهای مختلف از این اثر دیدنکرده اند نوشته‌هایی به خط نسخ و نستعلیق و کوفی بر قسمت‌هایی از این پل وجود داشته که تاریخ تعمیر و نوسازی آن را نشان می‌داده‌است اما اثری که تاریخ احداث آ ن را نشان بدهد هنوز شناسایی نشده‌است.

قیز قالاسی(قلعه دختر)این قلعه در کتابهای تاریخ و سفرنامه‌ها، چنین توصیف شده‌است: این قلعه در ۲ کیلومتری شمال پل دختر (۱۸ کیلومتری جنوب میانه) بر روی صخره بزرگ و قلل تیز، در زمان حکومت شاه عباس صفوی، این قلعه محل تجمع و استراحت راهزنان و اشرار بوده که باعث ناامنی منطقه  میانه بودند. به دستور وی دیوارهای قلعه با پل دختر شباهت دارد، برخی تاریخ بنای آن دو بنا را نزدیک به هم (قرن ششم) ذکر می‌کنند ولی برخی دیگر از مورخان، ساختمان قلعه را به یکی از پادشاهان ساسانی (اردشیر دراز دست) نسبت می‌دهند.

 

قلعه نجفقلی خان میانه

 

این قلعه بزرگ خاکی، در جنوب شرقی میانه ( جنب رودخانه شهر چایی) پشت مدرسه راهنمایی تیزهوشان (استعدادهای درخشان ) میانه  قرار گرفته‌است. در قسمت‌های شمالی و شمال شرقی آن بناهای مسکونی بنا شده‌است و سمت جنوبی و جنوب غربی آن را زمین‌های زراعی و باغات سرسبز احاطه نموده و ناحیه شمال غربی آن در بالای کوه‌های قافلانکوه قرار گرفته‌است. شکل عمومی آن کثیرالاضلاع غیرمنتظمی است که دره‌های عمیق و قله‌های تیز قافلانکوه را زیر پوشش خود قرار داده‌است. این بنا با آجر و سنگ ساخته شده و بلندی دیوار (باروی قلعه) اطراف آن به ۴ متر می‌رسد. این قلعه دارای یک دروازه و یک راه خروجی به ارتفاع سه متر می‌باشد که راه خروجی آن بیشتر به راه فرار شباهت دارد و به تخته سنگ‌ها و پرتگاه‌های خطرناک منتهی می‌گردد. قلعه دختر، ۱۶ یا ۲۴ برج دیده‌بانی مخروبه دارد که ۸ برج آن بر رودخانه قزل اوزن مسلط  است. در میان قلعه، دو منبع آب به ابعاد ۱۵*۱۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر وجود دارد که آب آن به وسیله برف و باران تامین می‌شده‌است. دو ضلع قلعه از صخره‌های طبیعی و یک ضلع آن از سنگ‌های تراشیده شده تشکیل یافته‌است. علاوه بر آن چاه‌های زیادی نیز در قسمت‌های مختلف قلعه وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌شده‌است. گورستان قدیمی (خان جان آباد) واقع شده که امروزه کاملاً متروک و به ساختمان تبدیل شده‌است. این تپه خاکی به دوره ساسانیان نسبت داده شده و از عصر ظهور اسلام تا اواخر دوره قاجار، مورد استفاده بوده‌است. در بنای این قلعه میانه ، خشت‌های بزرگ به ابعاد ۴۰*۳۰ به کار رفته که در واقع تنها مصالح ساختمانی آن می‌باشد. با گذشت زمان و تحت تأثیر عوامل طبیعی و حفاری‌ها و خاکبرداری‌های پراکنده، قسمت‌هایی از این بنا تخریب و از بین رفته‌است. این تپه خاکی در سال ۱۳۵۴ مورد بازدید کارشناسان وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفته و به عنوان اثر باستانی ملی به ثبت رسیده‌است.

 

کاروانسرای جمال آباد میانه

این بنای تاریخی در کنار روستای جمال‌آباد، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه قرار دارد که در سال ۱۰۶۵ هجری قمری بنا شده‌است. (به نوشته شوالیه شارون نویسنده و جهانگرد معروف، این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳ هجری قمری بدست غیاث الدین محمد، وزیر سلطان ابوسعید، سلطان مغول ساخته شده‌است.) در سال ۱۲۳۴ ه.ق در هنگام بازدید (موریس دو کتز بوئه) از این اثر تاریخی گرچه حدود ۵۲۰ سال از بنای آن می‌گذشت، همچنان در نهایت زیبایی و استحکام بوده‌است. همچنین در سال ۱۱۱۲ ه.ق «جملی کارری» در نوشته‌های خود از وجود برج‌های هفتگانه و زیبای این عمارت خبر داده‌است. این در حالی است که هم اکنون از این کاروانسرا به جز چند دیوار مخروبه باقی نمانده‌است.

 

بقعه و مناره حرم مطهر امامزاده سید  اسماعیل (ع) میانه  بقعه با صفایی در قلب میانه وجود دارد که به نام امامزاده اسماعیل، کمال الدین بن سید محمد بن امام جعفر صادق مشهور است. این بارگاه عشق که در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر میانه دامن محبت گسترانیده در سال ۹۲۳ ه.ق شناسایی و به ثبت رسیده‌است. مساحت بنای اولیه آن ۳۰ متر مربع و ارتفاع گنبدش حدود ۶ متر است که سطح خارج آن با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ تزیین می‌شده‌است ولی چندی پیش در پی تعمیر و نوسازی اساسی آن اکثر این خصوصیات از بین رفت و ساختمان آن از نو به طرز جالب و با سبک معماری پیشرفته و آمیخته با فرهنگ و هنر اسلامی تجدید بنا شد.

 آغاز مرمت مسجد وحرم مطهر امامزاده سیداسماعیل (ع) میانه 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از آغاز مرمت خبر داد و گفت: این مسجد از محل اعتبارات ۳۰ میلیارد ریالی سال جاری مرمت می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از آذربایجان شرقی، تراب محمدی، رئیس شورای ثبت آثارتاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی، در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز مرمت مسجد و امامزاده شیخ اسماعیل میانه، گفت: با توجه به اهمیت ویژه این مسجد و امامزاده در بین مردم میانه، این بنای مذهبی نقطه عطف شهر می باشد.


وی افزود: مسجد و امامزاده شیخ اسماعیل مجموعه ای گسترده با وسعتی بالغ بر یک هکتار است و در مرکز شهر میانه واقع شده که تقریبا تمامی مراسم و آیین های مذهبی و اعیاد و جشن های مردم در آن برگزار می شود.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: مرمت مسجد شیخ اسماعیل از محل اعتبارات 30 میلیارد ریالی سال 91 انجام می شود و کرسی مناره سنگی مسجد که دارای کتیبه ای است که قدمت آن را مشخص می کند، مرمت شده و مرمت سایر بخش های مناره ادامه دارد.


محمدی با بیان اینکه مرمت اصلی این مجموعه، با اختصاص اعتبارات برآورد شده به زودی با تکمیل مرمت مناره و آب انبار مسجد آغاز می شود، خاطرنشان کرد: آب انبار دوره صفویه مسجد و امامزاده شیخ اسماعیل شهرستان میانه همزمان با آغاز مرمت این مسجد از زیر خاک بیرون آمد که در جبهه جنوبی امامزاده واقع و از چهار دهنه تشکیل شده است.


وی تشریح کرد: نماسازی، کف سازی، اجرای سیستم روشنایی و اجرای پلکان دسترسی از جمله اقدامات ساماندهی است که بر روی آب انبار مجموعه شیخ اسماعیل میانه انجام خواهد شد.

 

محمدی با اشاره به اینکه این آب انبار همدوره مسجد و امامزاده شیخ اسماعیل و متعلق به صفویه بوده که در دوره قاجار نماسازی شده است، تصریح کرد: طب

/ 0 نظر / 113 بازدید